Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
A próbákon néha megszűntem az lenni, aki vagyok – iamyank-interjú

A próbákon néha megszűntem az lenni, aki vagyok – iamyank-interjú

2022/02/12 | 5 perc

A Magyar Zene Házában az iamyank Live Ensemble tavalyi, Sarah című műsorának kibővített változatával lép fel április 24-én.

Szerző: Dömötör Endre
Megjelenések tekintetében – 2020-hoz hasonlóan – 2021 is sűrű év volt iamyank számára. Kijött egy 2020-ban rögzített zongoraimprovizációs lemeze, amit a Klavins zongoramanufaktúra elköltözése előtti utolsó éjszakán vett fel. Megjelent A legjobb dolgokon bőgni kell című Grosan Cristina film általa szerzett zenéje, All Machines Will Fail néven pedig új formációt is létrehozott. A Magyar Zene Házában az iamyank Live Ensemble szintén tavalyi, Sarah című műsorának kibővített változatával lép fel április 24-én.

A korábbi, kiadványokban csendesebb évek termése érett be 2021-ben?

A Hiraeth LP 2016-os megjelenése után valahogy egyre gyorsuló önismereti válságba keveredtem. Egyrészt ért rengeteg új impulzus technikai, elméleti és esztétikai fronton is, de úgy éreztem, a figyelemért folytatott versenyhez nincs erőm, ezért egyre halkabb, és minimalistább zene és kommunikáció kezdett jellemezni. Azt éreztem, hogy összezavarodtam, és szükségem van egy új, tiszta alapra, amire újra építhetem az alapvetéseket: hogy mit, miért és hogyan csinálok. Ebben a zongorával, kísérleti ambienttel, majd néhány kortárs szerző munkásságával – Arvo Pärt, Jóhann Jóhannson – való ismerkedésem is rengeteget segített. Évről évre, kis lépésekben végül kialakult egy új szemléletmód bennem, ami jelenleg meghatároz. A 2021-es év megjelenései az első szisszenés azután, hogy egy kicsit engedek a szelepen, nagy a torlódás, tényleg ideje volt már elkezdeni kiengedni.

Egy Saya Noé énekével rögzített artpop-dalod szintén az elmúlt évben jelent meg. Nyilvánvaló a zenei palettád sokszínűsége. Hiányt érzel, ha valamelyik árnyalatot hanyagolod egy ideig?

Ha te, vagy bármelyik olvasó végiggondolja, hogy az elmúlt egy hétben hányféle érzelmi állapotot élt meg, akkor szerintem egészen egyértelmű, hogy a „sokszínű paletta” csak annak a lenyomata, hogy ember vagyok, és minden aktuális érzelmi, mentális állapot lefestéséhez az azt legjobban tükröző eszközkészletet választom. Az, hogy ezt épp majd artpopnak vagy sludge-metalnak hívják, már nem az én hatásköröm.

Mindezek mellett a vonósnégyes-gitár felállású iamyank Live Ensemble is készített egy lemezt 2021-ben, a személyes témájú Sarah című albumot. Mennyi ideje érlelődött benned ennek a tartalomnak és formának az egysége?

Az iamyank Live Ensemble különleges helyet tölt be bennem. Amikor ezeken az anyagokon dolgozom, teljesen más világban vagyok, hiszen nincs elektronika, nincs technikai trükközés, csak a többszáz éves hangszerek, és az azokat megszólaltató emberek. Egyszerűen szerelmes vagyok ebbe a kötöttségbe. Az első, 2018-as Művészetek Völgye fellépésünk óta folyamatosan újraírtam minden anyagot, minden koncertre. Gyakorlatilag élesben próbáltam megtanulni, megtapasztalni azt, hogy hogyan működnek a hangszerek, hogyan tudunk kommunikálni a zenészekkel és hogy egyáltalán, mit akarok. A Sarah című lemez anyaga az első olyan csomag, aminél azt éreztem, hogy kerek, működik, az, amit érzek és hallani szeretnék.

Már játszottátok élőben a Sarah című műsort, miben lesz másmilyen ez a koncert?

Az első koncertre a lemez anyag kiteljesedett, és táncelőadást kísérő zenévé alakult. Eva Morával egy korábbi munkánk során ismerkedtem meg, és felejthetetlenné tette az előadásra a felkészülést. Ő az a fajta művész, akinek olyan mélységében tudtam elmondani a Sarah mögötti belső folyamatokat, mint nagyjából senki másnak, majd ezt mindenféle direkció nélkül úgy formálta mozgássá, hogy a próbákon néha megszűntem az lenni, aki vagyok, és csak amikor megállt a zene, akkor eszméltem rá, hogy visszatértem valahonnan. Az első alkalom olaj volt a tűzre mindkettőnk számára, így a Zene Házának köszönhetően ez az előadás jóval hosszabb lesz, kiegészítve olyan darabokkal, amik nem kerültek rá a lemezre. A zenekar egy plusz taggal bővül, Eva pedig már nem szólóban, hanem táncművész társaival kiegészülve mutatja be Sarah kíméletlen újjászületését.

Nemrégiben meghúztál egy határvonalat, tartottál egy korszakzáró fellépést. Milyen irányokba indulsz tovább?

A novemberi re:vision bulin összefoglaltam az elmúlt 7-8 év dalaiból azokat, amiket a kis közönségem kiemelten kedvel, egyfajta köszönetnyilvánításképp, hogy kitartanak mellettem. Azt, hogy pontosan mit rejt a jövő, én sem tudom, de annyi biztos, hogy az első szelepnyitáskor a finomabb anyagok, projektek kerültek napvilágra, a másodiknál viszont egy határozottan hangosabb, zajosabb és sötétebb hullámot látok érkezni.

Interjú: Dömötör Endre
Nyitófotó: sinco
Koncertfotók: Misota Dániel

iamynak Live Ensemble
Sarah
2022. április 24.