Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás

Bartók 1914

Egy erdélyi gyűjtőút nyomában
Minden jegy elkelt
2022/04/09
Szombat
20:00 - 21:30
Koncertterem
Típus:
Koncert
Műfaj:
Tradicionális zene
Klasszikus/Kortárs
Magos együttes:
ének
Enyedi Ágnes
hegedű
Soós Csaba
hegedű
Kovács Márton
furulyák, harmonika
Salamon Soma
kontra
Éri Márton
cimbalom
Enyedi Tamás
nagybőgő
Prihoda István
Közreműködik
Magyarpéterlaki zenekar, valamint román adatközlők a Felső-Maros mentéről
Közreműködik
hegedű
Langer Ágnes
zongora
Fülei Balázs
Táncos közreműködők
tánc
Bacsó Lilla
tánc
Farkas Fanni
tánc
Darabos Péter
tánc
Kiss Balázs
A műsort rendezi
Salamon Soma

Bartók 1914

Az 1914-es áprilisi Maros-Torda megyei utazás volt Bartók Béla utolsó nagy erdélyi gyűjtőútja az I. világháború kitörése előtt. A pár hónappal később kezdődő világégés, s az azt követő történelmi folyamatok végleg elsöpörték a parasztzenének azt az állapotát, melyet az itt készített felvételek őriznek. A Bartók 1914 műsor ennek a zenei anyagnak állít emléket. A koncert házigazda-zenekara a térség népzenéjével kiemelten foglalkozó Magos együttes, különleges vendégei pedig erdélyi adatközlő zenészek, valamint Langer Ágnes és Fülei Balázs. A koncert a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében a Magyar Zene Házával közös programként, a Müpa szervezésében valósul meg.

Bartók 1914 áprilisában az erdélyi Maros-Torda megye magyar- és románlakta falvaiba tett látogatást feleségével. Gyűjtőútjai közül minden bizonnyal ez a legizgalmasabb a hangszeres anyag interetnikus kapcsolatait tekintve. Nagyobb lélegzetvételű korábbi gyűjtéseire sokszor homogén etnikai környezetben került sor, noha előfordult, hogy egy-egy alkalommal több népcsoporttól is rögzített anyagot. Az 1914 tavaszán bejárt útvonal azonban egyaránt bőségesen merített a magyar és a román anyagból: a Felső-Maros vidékének román népességű területei felől a Marosszéki és Felső-Maros menti magyarság és a szomszédos román népesség nyelvi-etnikai határvonalán keresztül a Nyárád mente magyarlakta területeire vezetett. Bartók így egy gyűjtőút keretei között készíthetett gazdag dokumentációt homogén magyar és román lakosságú területekről, s a két nép kulturális kontaktzónájában fekvő falvakból is. Az 1914-es Maros-Torda megyei gyűjtőút anyaga Bartók több művében is megjelenik, amelyek közül néhány ezen az esten is megszólal, Langer Ágnes és Fülei Balázs tolmácsolásában, akárcsak néhány az eredeti gyűjtésekből, a Cantata profana szövege pedig Bartók előadásában, felvételről. A koncert különleges vendégei Erdélyből, a gyűjtőúton Bartók által meglátogatott román falvakból érkező adatközlők, valamint a Nyárád mente székely településeinek zenéjét jól ismerő magyarpéterlaki zenészek.

A koncert előtt, 18:45-től Salamon Soma népzenekutató tart szabadegyetemi előadást az 1914-es gyűjtőút zenei anyagáról.

Kinek ajánljuk? Az autentikus népzene rajongóinak; Bartók munkássága és népzenei gyűjtései iránt érdeklődőknek.

COVID információ

A jelenleg érvényben lévő szabályozás értelmében 2022. március 7-étől nem kötelező maszkot viselni a Magyar Zene Háza területén, valamint védettségi igazolvány nélkül látogathatók a koncertek, programok és a kiállítás is.

Mindezek ellenére továbbra is javasoljuk, hogy a koncerteken viseljenek maszkot. Továbbá felhívjuk figyelmüket, hogy a rendezvényekre történő belépés szabályai a kormányzati intézkedések függvényében változhatnak. Kérjük, hogy mielőtt elindulna az eseményre, tájékozódjon a Magyar Zene Háza honlapján az aktuális információkról.

Minden jegy elkelt

Jegyárak

2 500 Ft
Facebook esemény
Elmentem a naptárba: