Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás

Folkfúzió: Pengetős Trió, Korinda, Szélműves

Ingyenes
2022/07/29
Péntek
19:00 - 23:59
Szabadtéri színpad
Típus:
Koncert
Műfaj:
Tradicionális zene
A Magyar Zene Háza saját rendezvénye.
SZÉLMŰVES
ének
Kerekes Enikő
klarinét
Nagy Sánor
szaxofon
Tamás Áron
harmonika
Szabó Levente
Koboz
Bozóki Zoltán
tuba
Kalmár Gergely
dob
Tolna Péter
PENGETŐS
PENGETŐS - ének, citera
Berta Alexandra
Koboz
Csenki Zalán
tambura
Horváth Bálint
KORINDA
ének
Nádasdy Fanni
hegedű
Csenki-Túri Luca
furulyák, hegedű
Bozóki Tamás
furulyák, ütő-gardon
Jávorszky Zoltán
koboz, hegedű-kontra
Csenki Zalán
dob, ének
Várai Áron

Folkfúzió: Pengetős Trió, Korinda, Szélműves

A Folkfúzió projekt a magyar és a velünk szomszédos népek népzenéje között kíván hidat építeni, kiemelve a zenei hasonlóságokat és az egyéni jellemzőket egyaránt. A koncert-sorozat célja, hogy a népzenében szokatlan, újító szellemű felfogásban, rendhagyó hangszer-összeállításokkal ismertesse meg a magyar, a délszláv és a román hagyományos repertoár közös halmazát a széles közönséggel, erősítve ezzel a szomszéd népekkel való zenei összetartozás érzését. Bartók Béla összehasonlító kutatásainak köszönhetően tudjuk, hogy a magyar és szomszéd népek hagyományos népzenéje évszázadokon keresztül folyamatos kölcsönhatásban állt egymással. A koncertsorozat keretében három zenekar – Pengetős Trió, Korinda zenekar, Szélműves – kifejezetten erre a projektre összeállított tematikus koncertanyagokkal ezt a jelenséget szeretné bemutatni magyar, román és délszláv zenei párhuzamokon keresztül. 

Az est során mindhárom zenekar ad önálló koncertet és együtt is fellépnek, majd a koncerteket egy közös táncház követi egészen éjfélig.

A három formáció a sajátos hangszerelésükkel a népzenei és világzenei feldolgozás különböző lehetőségeit jelenítik meg. Évezredes pásztorhangszerek találkoznak a 20. századi hangszergyártás remekeivel, moldvai csángók zeneszerszáma együtt játszhat a szlavóniai horvátok szamicájával.

Szélműves

A rutinos nép- és katonazenészekből verbuválódott Szélműves meghatározó koncert- és táncházzenekarrá nőtte ki magát Szegeden és vonzáskörzetében. A különleges hangszerösszeállítás és a különböző zenei stílusokban gyűjtött tapasztalatok adják meg a zenekar esszenciáját. Zenéjük magva a moldvai csángó népzene, de koncertjeiken megszólalnak az erdélyi, román és zsidó népzene dallamai is. Sodró lendületű táncházaikon a hangszerelésnek, előadásmódnak és a moldvai népzene sajátos erejének köszönhetően olyan energiák szabadulnak fel, amelyek a laikus és rutinos néptáncos közönséget egyaránt táncra késztetik. A zenekar célja, hogy széles körben megismertesse a néptánc felszabadult és bensőséges hangulatát, valódi közösségi élményt hozzon létre.

Pengetős Trió

A citera, a tambura, a koboz, mint rég nem látott rokonok találkoznak a Pengetős Trió muzsikájában és bőven van mit megbeszélniük egymással. A zenészek rokon hangszereket szólaltatnak meg, mégis programjuk rendkívül egyedi, amelynek alapja e három magyar népi hangszer, eddig jószerével ismeretlen együtthangzása. A Trió repertoárjának alapja az autentikus népzene, amelyet nyitottan, kreatívan és alázattal gondol újra, formál saját képére. Muzsikájukat a virtuozitás, innováció és tradíció egyaránt jellemzi.

Korinda Zenekar

A Korinda Zenekar a magyar nyelvterület keleti végein élő népcsoportok hagyományos népzenéjének hiteles tolmácsolását tűzte ki céljául. Alapítói a szegedi népzenei életben a Mentés Másként Együttes tagjaitól, valamint Hodorog András moldvai furulyás mesterüktől sajátították el zenei tudásuk alapjait, ami meghatározó szerepet játszott a Korinda egyéni hangzásvilágának megteremtésében. Az eredeti felvételekről és az adatközlőktől személyesen megtanult muzsika megszólaltatásában az egyszerűségre, letisztultságra törekednek, ugyanakkor állandóan keresik a saját értelmezések és az egyedi előadásmódok lehetőségeit is. Bár a zenekar számára a moldvai csángó népzene jelenti a fő irányvonalat, Gyimes, Barcaság, Székelyföld, valamint Bukovina magyar és román vonatkozású népzenéje is repertoárjuk részét képezi. Rendszeresen járnak gyűjteni Moldvába és Erdélybe, mivel fontosnak tartják a még élő idős zenészekkel való személyes kapcsolat kialakítását és ápolását.

Fedett Szabadtéri színpad

A programot esős idő esetén is megtartjuk, mivel a Szabadtéri színpad nagy részben fedett.

Ingyenes

Jegyárak

ingyenes/free entrance
Facebook esemény
Elmentem a naptárba: