Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás

Soundweaving Project by Szirmay Zsanett

Képzőművészeti installáció megnyitó
Ingyenes
2022/09/02
Péntek
19:00 - 19:20
Előcsarnok
Típus:
Különleges programjaink
Programsorozat
A Magyar Zene Háza saját rendezvénye.

Soundweaving Project by Szirmay Zsanett

A Soundweaving interdiszciplináris, integratív projekt, melynek lényege a lyukkártyás-zengőfésűs zenelejátszóra átírt tradicionális népi minta és annak hangi leképzése. A lyukszalag jelen esetben a kotta. A transzformáció során a minták lézervágott textilekké a motívumok pedig dallammá alakulnak. A Soundweaving egyszerre hat több érzékszervre és interakcióra invitál. A műfaji határokat feszegető textil - és hanginstalláció a világ kontinenseinek dallam - és motívumvilágát jeleníti meg.

A Soundweaving minden érzékszervet egyszerre mozgat meg és interakcióra invitál. A népművészet, a design és a zene határterületeit ötvöző projekt többféle médiumot használ, több síkon kommunikál. Egyként tartozik az analóg és a digitális világhoz. A vizuális világ auditív módon jelenik meg a projektben, illetve a zene grafikai karaktere jut szerephez a dallamsorok felépítésénél. A bináris kódrendszerre megfeleltethető pixelgrafikus átírás Szirmay Zsanett textilművész unikális ötlete. A Soundweaving több európai és közel-keleti innovációs és posztdigitális designhetet megjárt alkotás. Többek között a Vienna Design Weeken, a Dubai Design Weeken a Lodz Design Weeken, a One Design Weeken Plovdivban (Being Post Digital), valamint a Brain Bar Budapest Fesztiválon szerepelt. A Silk Treasures Azerbaijani kiadás a Victoria & Albert Museum - V&A Museum London- iszlám kárpitgyűjteményének Soundweaving átirata.

2018-ban Pergamon Múzeum Staatliche Museen zu Berlin által felkért projekt került bemutatásra a berlini Pergamon Múzeumban. A Soundweaving 7.0 – Pergamon Edition a Pergamon Múzeum kárpitkollekciójának átirata. A transzformáció során a kárpitok lézervágott textilekké a kárpitminták pedig dallamá alakulnak a zengőfésűs zenelejátszó segítségével. A Soundweaving Japan Edition textilmintáit a katagami, katazome, valamint a kimonók motívumai inspirálták. A lyukszalag mintái között felcsendül a Sakura-Sakura tradicionális japán dal is. 2018-ban a Visegrádi 4-ek országainak népművészeti motívumaiból született a dallam és textil installáció. Az így született Soundweaving V4 Edition Prágában, Pozsonyban, Varsóban, Lodz-ban és Budapesten is szerepelt a magyar V4 -elnökség kulturális és tudományos programsorozat kapcsán.

A minták zenei átírását Tárkány-Kovács Bálint és Vikukel Dániel zenész, zeneszerzők alakították egyperces etűdökké. A Soundweaving több nemzetközi múzeum gyűjteményét bővíti. Többek között a Pergamon Múzeum, Staatliche Museen zu Berlin, a National Museum of Azerbaijan és a Donauschwäbisches Zentralmuseum Ulm gyűjteményében szerepel. Számos nemzetközi és design magazinban szerepelt a textilinstalláció. A Domus, Wallpaper, Dezeen, Colossal, Wired, Smithsonian New York magazin, Magyar Design Évkönyv, Book of Design, és a BBC Radio válogatásában is szerepelt. A Dubai Design Weeken megjelenésével, beválogatták a projektet a top 5 installációk közé, valamint a milánói designfesztivál legprogresszívebb alkotásai közé. A Soundweaving immáron nyolc kiadása a Hybridart Management a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, az Ybl Kreatív Ház és a Magyar Külügyminisztérium támogatásával szerepelt Európában, Ázsiában és a Közép-Kelet régióiban.

A kiállítást Halasi Rita Mária designszakértő nyitja meg szeptember 2-án, 19:00 órakor.

Ingyenes

Jegyárak

Facebook esemény
Elmentem a naptárba:

COVID információ

A jelenleg érvényben lévő szabályozás értelmében 2022. március 7-étől nem kötelező maszkot viselni a Magyar Zene Háza területén, valamint védettségi igazolvány nélkül látogathatók a koncertek, programok és a kiállítás is.

Mindezek ellenére továbbra is javasoljuk, hogy a koncerteken viseljenek maszkot. Továbbá felhívjuk figyelmüket, hogy a rendezvényekre történő belépés szabályai a kormányzati intézkedések függvényében változhatnak. Kérjük, hogy mielőtt elindulna az eseményre, tájékozódjon a Magyar Zene Háza honlapján az aktuális információkról.